Financiële continuïteit tijdens COVID

Ziekenhuizen stonden in het voorjaar van 2020 plotseling voor de uitdaging om duizenden COVID-patiënten te behandelen. Dat had enorme impact op de organisatie en financiën van ziekenhuizen. Niet alleen werd er een beroep gedaan op extra zorgverlening voor deze patiënten, ook moest reguliere zorg afgeschaald worden om capaciteit vrij te maken en besmetting te voorkomen. Als er niet zou worden ingegrepen, zouden ziekenhuizen daar failliet aan kunnen gaan. Ziekenhuizen en zorgverzekeraars hebben daarom samen afspraken gemaakt om voor de extra kosten en het verlies van inkomsten te compenseren: de CB-regeling (continuïteitsbijdrage-regeling).

Gupta heeft – in opdracht van Zorgverzekeraars Nederland – de CB-regeling helpen ontwikkelen en uitgevoerd voor de jaren 2020, 2021 en 2022. In 2020 was de kern van de regeling: voortzetten van inkomsten op basis van contractafspraken (ook al was er minder zorg geleverd) en compenseren voor specifieke COVID-kosten op basis van vaste percentages en bedragen per patiënt. In de jaren daarna veranderde de CB-regeling mee met de dynamiek van de COVID-pandemie in die jaren.



  • Zorgaanbieders
  • Verzekeraars
  • Strategie

Om de CB-regeling goed uit te voeren, was het nodig om per ziekenhuis heel precies in kaart te brengen wat de contractafspraken per zorgverzekeraar waren, welke zorg geleverd was (productiedata) en hoeveel COVID-zorg geleverd was. Dat klinkt misschien eenvoudig, maar het vroeg een zorgvuldig en intensief proces. In iedere fase van het proces leverden ziekenhuizen en zorgverzekeraars productiedata, prijzen en contractafspraken aan. Gupta vergeleek deze, maakte doorrekeningen van de (voorlopige) vergoeding en besprak deze inzichten met het ziekenhuis (715 gesprekken in totaal!). Vervolgens stemden ziekenhuizen en zorgverzekeraars – als nodig – bilateraal af.

De uitvoer van de regelingen was een intensief proces waarbij 10 zorgverzekeraars en 161 ziekenhuizen en andere zorgaanbieders betrokken waren. Dat resulteerde in meer dan 3.000 bilaterale overeenstemmingen. Dat de CB-regelingen msz met alle partijen tot stand gekomen zijn én binnen de afgesproken periode uitgevoerd konden worden is een teken van de kracht van samenwerking in de sector.


Overzicht proces van CB-regelingen: doorlooptijd, betrokken organisaties, gevoerde gesprekken tussen instellingen en Gupta (excl. telefonisch) en behandelde e-mails (excl. e-mails waarin Gupta niet meegenomen is)

Simon edit2

De ervaring van Simon Jacobs

Strategist

De CB-regelingen waren een uniek project. Het is fascinerend om met alle ziekenhuizen en zorgverzekeraars in Nederland samen te bepalen wat een eerlijke vergoeding is voor ziekenhuizen in een bijzonder interessante tijd: de COVID-pandemie.”
Margot Redel

De ervaring van Margot Redel

Senior Beleidsadviseur Zorg bij ZN

Samenwerken met Gupta was alsof ik er een aantal heel slimme en prettige collega’s bij kreeg. Gupta leverde op hoog niveau en dat was echt wat we in dit complexe project nodig hadden.”